rozwody i rozstaniaRozwód to dla jednych coś, czego się spodziewali, dla innych zaś ogromne zaskoczenie. Niejednokrotnie też para żyje ze sobą pod jednym dachem, ale od lat śpi w osobnych pokojach i nie spędza wspólnie czasu poza domem. Nie rozwodzi się tylko dlatego, że jest dziecko. Jedni uważają, że to bezsensowne postępowanie, ponieważ dziecko widzi nienawiść pomiędzy rodzicami i cierpi. Inni uważają, że będzie cierpiało bardziej, gdy rodzice się rozwiodą i jedno z nich wyprowadzi się z domu. Zdania są podzielone. Specjaliści wymieniają liczne powody, dla których warto unikać rozwodu, gdy posiada się dziecko. Mówią tutaj o wpływie na rozwój dziecka, o jego uczuciach, o zaburzonym postrzeganiu modelu rodziny. Inaczej sprawa prezentuje się, gdy w rodzinie występuje przemoc i uwolnienie się z toksycznej relacji pozwoli dziecku oraz rodzicowi zacząć życie od początku.

Mydlenie oczu

Nie da się ukryć, że sporo par żyje wspólnie nie dlatego, że się kochają lub mają dziecko, ale dlatego, że zależy im na opinii sąsiadów i znajomych. Wolą udawać szczęśliwe małżeństwo, niż rozstać się i zburzyć innym swój obraz. Okłamują rodzinę, przyjaciół oraz siebie, ale zyskują fałszywe poczucie przyzwoitości, że spełniają przysięgę małżeńską.

Rozwód kościelny

W Kościele nie ma rozwodów. Istnieje jedynie możliwość unieważnienia małżeństwa z konkretnego powodu. Może do tego dojść, gdy któreś z małżonków zostało zmuszone do zawarcia związku małżeńskiego, jest chore psychicznie, czy też zataiło przed drugą osobą poważną chorobę, bezpłodność lub inny związek małżeński. Przyczyn jest kilka i muszą zostać one udowodnione, aby unieważnić sakrament.

Przyczyny rozwodów

Wśród przyczyn rozwodów dominują pieniądze oraz zdrady. Rozwodzą się pary, gdzie jedna z osób ma problemy z długami czy hazardem, a także te, gdzie prowadzenie gospodarstwa i pokrywanie wydatków przerosło oboje lub jednego z małżonków. Rozstajemy się z powodu niewierności, a także w wyniku przemocy ze strony partnera. Rozwodzą się też pary, które wzięły ślub w bardzo młodym wieku, a dziś różni je wykształcenie, praca, zainteresowania, zarobki i intelekt.