Rozwody mają dzisiaj miejsce o wiele częściej, niż kiedyś. Eksperci informują, że rozwodzą się zarówno młode małżeństwa, jak też te z ponad dwudziestoletnim stażem. Co popycha nas do rozstania? Częstym powodem jest przemoc w rodzinie lub zdrada.

adios (17)

O ile niektóre kobiety wolą nie mówić o maltretowaniu przez męża, udają dobrą żonę i kochającego męża przed rodziną i znajomymi, o tyle inne decydują się szybko skończyć znajomość z oprawcą i nie pozwolić mu bić siebie oraz dzieci. Zdrada również jest przyczyną rozstań. Jedni potrafią ją wybaczyć, inni nawet nie próbują i od razu składają pozew rozwodowy.

Rozstanie po latach

Czy związek może się wypalić? Zapewne tak, co możemy zaobserwować po ilości rozwodów małżeństw posiadających już dorosłe dzieci. Niestety, nie wszystkim po ślubie układa się tak pięknie jak na zdjęciach. Osoby, które przeżyły ze sobą dwadzieścia lat, w pewnym wieku zaczynają myśleć o tym, co musiały poświęcić dla rodziny. Odzywają się w nich niespełnione potrzeby, świadomość, że czas biegnie i muszą się spieszyć, aby nadrobić niektóre rzeczy. Decydują się na rozwód i stawiają na swój rozwój, rezygnując z roli kury domowej oraz przykładnego tatusia i męża. Nie muszą być ze sobą dla dobra dzieci, które już opuściły rodzinny dom, więc nie chcą dłużej ukrywać tego, że przestali się kochać.

adios (3)Zauroczeni przed ołtarzem

Rozwodzą się osoby młode, które stanęły przed ołtarzem zbyt szybko. Zauroczenie chłopakiem czy dziewczyną spowodowało pochopną decyzję o ślubie. Niekiedy młodzi wzięli ślub dlatego, że spodziewali się dziecka. Po próbie wspólnego życia doszli jednak do wniosku, że nie są w stanie znieść swoich wad, wspólnie prowadzić domu lub wychowywać dzieci. Rozwodzą się, niekiedy bardzo szybko po zawarciu związku małżeńskiego. Czasami różni ich wszystko, czego jeszcze nie mieli podczas poznawania się. Mają inną pracę, wykształcenie, innych znajomych i obracają się w zupełnie innych środowiskach. Bardzo częstym powodem rozstania jest niezgodność charakterów, które jeszcze podczas ślubu nie były ukształtowane. Powodem kłótni i rozstania są też problemy finansowe, z których młodzi małżonkowie nie zdawali sobie sprawy na początku wspólnej drogi.