pewność siebie po rozstaniu

Rozstanie kojarzy nam się zazwyczaj z parami, u których wygasa żar i namiętność, które przestają darzyć się uczucie i rozchodzą się, aby zacząć nowe życie u boku kogoś innego lub w pojedynkę. Zdarza się jednak, że sytuacja jest bardziej skomplikowana i rozstajemy się z osobą, do której wciąż coś czujemy. Dlaczego rozstajemy się z kimś, kogo kochamy?

Boimy się zmian

Wiele osób myli miłość z przyzwyczajeniem. Tym, czego najbardziej boi się każdy z nas, są zmiany. Wolimy żyć w związku, gdzie każde z nas już dawno się wypaliło, niż ryzykować utratę stabilizacji i poszukiwać nowych znajomości. Lepiej mieć znanego na wylot partnera, którego kochamy z przyzwyczajenia, niż rozstać się i nastawić się na coś nowego i tajemniczego. Jeśli jednak przemyśleliśmy wszystkie za i przeciw, decyzja należy do nas.

Rozstanie w imię zasad

Są piękne związki, które promienieją taką radością, że widać to nawet na zdjęciach. Ale nie każdy ma takie szczęście. Niejednokrotnie jesteśmy z kimś i kochamy go bardzo mocno, ale osoba ta zrobi coś, czego nie jesteśmy w stanie wybaczyć, co burzy nasz spokój i nasze zasady. Zwykle chodzi tutaj o zdradę. Jeśli partner zdradza, często decydujemy się na rozstanie, aby nie ryzykować kolejnej zdrady. Boimy się, że jeśli wybaczymy, to sytuacja się powtórzy i znów będziemy musieli wybaczać. Sporo osób nadal kocha męża czy żonę, ale ma zasadę, że zdrada jest niewybaczalna. Wtedy decydujemy się na rozstanie mimo łączącego nas uczucia.

smutna dziewczyna po rozstaniu

Niejednokrotnie też sytuacja zawodowa, rodzinna czy przekonania drugiej osoby nie pozwalają nam z nią być, mimo że ja kochamy. Wspólne życie okazuje się zbyt trudne i samo uczucie nie wystarcza. Warto jednak kierować się nie tylko zasadami ale też sercem. To marna satysfakcja że postawisz na swoim „w imię zasad”, jeżeli uczyni to Ciebie i drugą osobą smutnymi na wiele lat lub na zawsze.

Trudne rozmowy

Decyzję o rozstaniu zazwyczaj podejmujemy sami, bez przedyskutowania tego z kimkolwiek. Wtedy musimy odbyć rozmowę z partnerem. Podczas rozmowy powinniśmy spokojnie wyłożyć swoje argumenty, nie grać na emocjach, nie krzyczeć i nie płakać cały czas. Dopiero jasne opowiedzenie o swoich uczuciach i przemyśleniach pozwoli nam ocenić, czy związek ma sens i czy partner już wcześniej nie pomyślał i pójściu własnymi, oddzielnymi drogami. Spokojna rozmowa pozwoli rozstać się z dobrej relacji, pozostać znajomymi. Obejrzycie też razem film ślubny czy zdjęcia ze wspólnych chwil na telefonie. Przywołają uczucia, które mogą się okazać wartymi walki o nie. Jeśli jednak nadal czujemy coś do partnera, lepiej zakończyć związek i unikać kontaktu, który mógłby nam sprawiać ból.

adios (5)

Jak sobie poradzić z bólem

Gdy nadal kochasz, a jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że nadszedł czas na rozstanie, stajesz przed jednym z najtrudniejszych wyzwań emocjonalnych. Przede wszystkim ważne jest, aby zaakceptować swoje uczucia i pozwolić sobie na przeżywanie smutku, żalu, a nawet złości. Miłość nie znika z dnia na dzień, a proces żałoby po zakończeniu związku jest naturalny i potrzebny. W tym czasie skup się na sobie, na swoim zdrowiu emocjonalnym i fizycznym. Znajdź działania, które przynoszą ci ulgę i radość, może to być sport, hobby, czy spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Ważne jest, abyś nie izolował się ze swoimi emocjami. Rozważ skorzystanie z pomocy terapeuty, który pomoże ci przepracować te trudne uczucia i nauczy, jak radzić sobie ze stratą. Pamiętaj, że czas jest twoim sprzymierzeńcem. Choć teraz może się wydawać, że ból nigdy nie minie, z każdym dniem będzie stawał się mniej dotkliwy. Stopniowo zaczniesz dostrzegać nowe możliwości i otwierać się na przyszłość, która choć inna od tej, którą planowałeś, może być równie obiecująca i pełna szczęścia.